Záněty horních dýchacích a polykacích cest

Záněty horních dýchacích a polykacích cest - Empolas-zdravi.cz    Záněty horních dýchacích a polykacích cest patří mezi nejčastější onemocnění, která v průběhu života postihnou nejednou každého člověka. Jaké jsou projevy a jaký je postup ošetření?

Projevy se liší podle toho, zda se jedná o akutně probíhající nebo chronické onemocnění. Akutní onemocnění vzniká rychle, trvá krátce a je doprovázeno intenzivními příznaky (zvýšená teplota až horečka, silné bolesti v krku, rýma a pocit ucpaného nosu, bolesti hlavy, případně i kašel v důsledku zatékání hlenů do dolních dýchacích cest). Chronické onemocnění má vleklý, dlouhotrvající průběh, příznaky jsou nižší intenzity.

Záněty horních dýchacích a polykacích cest

Příčiny:

Akutní záněty sliznice v oblasti hltanu, krčních mandlí, nosu a vedlejších nosních dutin bývají nejčastěji způsobeny viry a bakteriemi, případně i kvasinkami a plísněmi. Chronické záněty mohou vzniknout i na alergickém podkladě.

Nejčastější místa vzniku a projevy:

  • Infekční záněty nosua vedlejších nosních dutin: akutní rýma, pocit ucpaného nosu, bolesti hlavy v oblasti čela a čelistí, zatékání hlenů do krku
  • Infekční záněty hltanu a krčních mandlí: škrábání v krku, bolesti v krku, bolestivé polykání, pocit „knedlíku“ v krku
  • Chronický zánět hltanu – může se rozvinout postupně např. u stavů po odstranění krčních mandlí, u kuřáků, při dlouhodobém omezení nosní průchodnosti a dýchání ústy(chronické škrábání v krku,pocit sucha v krku, časté nucení k odkašlávání)
  • Chronický zánět krčních mandlí (bolesti, škrábání v krku, tvorba čepů v mandlích, zápach z dutiny ústní

Postup ošetření:

U zánětů hltanu a krčních mandlí:

  • Doporučujeme používat roztoky ActiMaris Sensitiv nebo ActiMaris Forte ke kloktání a výplachům dutiny ústní.
  • Používejte 2-3x denně, zpočátku doporučujeme používat i častěji. Četnost použití ani délka období používání nejsou omezeny.
  • Roztoky používejte neředěné!
  • Kloktání i výplachy dutiny ústní provádějte nejlépe po jídle. Aplikace by měla trvat ideálně alespoň 30-60 sekund.
  • Po aplikaci doporučujeme min. 15 minut nejíst, nepít.
  • Změna by měla být patrná již po několika prvních aplikacích.

U zánětů sliznice nosní dutiny a vedlejších nosních dutin:

  • K výplachům nosní dutiny doporučujeme používat roztok ActiMaris Sensitiv.
  • Výplach lze ideálně provést konvičkou určenou k výplachům nosu (dostupná v lékárnách).
  • Do konvičky nalijte přiměřené množství ActiMaris Sensitiv roztoku (přibližně 2  až 3 lžíce, roztok neřeďte!). Roztok aplikujte pomocí konvičky do nosu. Nad umyvadlem hlavu lehce předkloňte a natočte k jednomu rameni. Do výše položené nosní dírky pomalu konvičkou nalijte roztok ActiMaris, napolohujte hlavu tak, aby roztok hned nevytekl a nechte chvíli působit (alespoň 2-3 minuty). Postup opakujte i na druhé straně. Potom se můžete vysmrkat.
  • V případě silného zahlenění doporučujeme před aplikací ActiMaris roztoku nejprve provést důkladný výplach nosu vlažným solným roztokem (konvička vlažné vody z vodovodu + přibližně půl kávové lžičky mořské soli).

Přípravky ActiMaris prokazatelně ničí nejširší spektrum mikrobů (bakterie, viry, kvasinky, plísně), které se podílejí na infekcích v oblasti horních dýchacích i polykacích cest. U lehčích forem zánětu může být lokální aplikace ActiMaris dostačující léčbou bez ohledu na to, zda se jedná o virový nebo bakteriální zánět.

u těžších forem bakteriálních zánětů, kde lékař rozhodne o nutnosti celkové antibiotické léčby, doporučujeme současně používat ActiMaris roztok ke kloktání nebo výplachům nosu. Lokálně používaný přípravek ActiMaris podpoří urychlení nástupu antimikrobiální léčby. Nástup lokálního antimikrobiálního účinku ActiMaris je okamžitý a může vést k rychlé úlevě.

 
CHCETE VĚDĚT O NOVINKÁCH A AKCÍCH JAKO PRVNÍ?
Tak neváhejte a přihlaste se k odběru novinek