Ústní hygiena
(70)Dentální hygiena se neobejde bez zubního a mezizubního kartáčku nebo dentálních nití, bez zubních past, ústních vod a sprejů...
Dutina ústní je oblastí, ve které můžeme najít zdravotní problém téměř u každého jedince lidské populace. Nejčetnější jsou zubní kazy, ale také zánět dásní (gingivitida) a parodontóza (obě patří mezi onemocnění závěsného aparátu zubů). Jejich nejčastější příčinou je nedostatečná ústní hygiena, kvůli které dochází k hromadění zubního plaku.
Nejdůležitější je tedy péče o zuby - dentální hygiena. Neobejde se bez zubního a mezizubního kartáčku nebo dentálních nití, bez zubních past, ústních vod a sprejů.
Co se tedy děje, když zanedbáváme péči o zuby?
Bakterie v zubním plaku produkují toxické látky, jejichž vlivem dásně zčervenají, otečou a krvácejí, vzniká zánět dásní. Jestliže se včas neřeší, přechází v parodontózu, při které dochází k ústupu dásní a kosti okolo zubů, k viklání zubů a následně k jejich ztrátě.
Zánět dásní může být způsobený i hormonálními změnami (v pubertě a v těhotenství) a celkovým onemocněním, např. diabetem. Rizikovými faktory je kouření a stres.
Nejúčinnější prevencí onemocnění dásní je pečlivé a pravidelné odstraňování zubního plaku pomocí kvalitního zubního kartáčku, mezizubních kartáčků a dentálních nití. Součástí těchto opatření je i používání zubních past, ústních vod a sprejů určených na problémy s dásněmi. Důležité jsou pravidelné návštěvy zubního lékaře a dentální hygienistky.
Také péče o zubní náhradu se nesmí podceňovat a musí být stejně důsledná jako péče o zdravý chrup. Mezi pomocníky v péči o náhradní chrup patří fixační krémy pro dokonalé upevnění, čisticí tablety a speciální kartáčky na zubní protézy.



_th.jpg)







