Pásový opar: Příznaky a léčba

Pásový opar: Příznaky a léčba - Empolas-zdravi.cz    Trpíte vy nebo někdo ve vašem okolí pásovým oparem? Při tomto bolestivém onemocnění, které se může objevit téměř kdekoli na kůži, je klíčové zahájit léčbu včas.

Zápasíte s pásovým oparem, ať už Vy nebo někdo ve Vašem okolí? U tohoto bolestivého onemocnění, které se může objevit téměř kdekoliv na kůži, je klíčové zahájit léčbu včas. V tomto článku se dočtete, jak vzniká pásový opar, jaké jsou jeho příznaky a projevy, a jaký postup a léky zvolit pro jeho ošetření.

Jak vzniká pásový opar?

Pásový opar neboli hepres zoster je bolestivé virové onemocnění, které je způsobeno stejným původcem (virem) jako plané neštovice. Pásový opar se může rozvinout kdykoliv během života u člověka, který v dětství plané neštovice prodělal. Po prodělání planých neštovic může virus přečkávat v některých buňkách našeho těla a v období oslabení organismu (stres, fyzická námaha, snížená imunita, nemoc) se “probudit”

Základním znakem onemocnění je výsev puchýřků v ohraničených ložiscích na kůži podél postiženého nervu. Kožní nález je vnějším projevem virového zánětu nervu.

Pásový opar nemá inkubační dobu, jedná se o tzv. reaktivaci infekce. Onemocnění je infekční, období nakažlivosti trvá přibližně 1–2 dny před prvními příznaky a zhruba 5 dnů po objevení puchýřků (až do jejich kompletního zhojení krustou).

 

Příznaky a projevy pásového oparu:

Prvním hlavním příznakem je svědění a bolestivost – pálení, trnutí, pnutí v místě, kde se později (do 2 dnů) objeví zarudnutí a vytvoří se skupinka puchýřků. Puchýřky snadno praskají, uvolňuje se z nich nažloutlá tekutina a celkově místo mokvá. Uvolněný mok zasychá a mění se ve stroupky, které se postupně odlupují. Onemocnění je často provázeno celkovou slabostí, mohou se objevit i teploty.

Místem výskytu pásového oparu bývá nejčastěji kůže hrudníku, beder, oblasti čela a okolí. Pásový opar se však může rozvinout téměř kdekoliv na těle.

 

Článek Pásový opar

 

Postup ošetření pásového oparu

Léčba pásového oparu by měla být zahájena co nejdříve po nástupu prvních příznaků (nejlépe do 3 dnů). Při podezření na rozvoj pásového oparu se co nejdříve obraťte na svého lékaře. Délka léčby je individuální, ale měla by trvat minimálně 7 dní. Na pásový opar aplikujte přípravky Actimaris, které účinně a rychle podpoří proces hojení.

ActiMaris gel naneste přímo na opar ve vrstvě 1-3 mm a nechte působit. ActiMaris gel aplikujte nejlépe ihned, jakmile se opar začne rozvíjet, a to třeba i 3x během prvních 30 minut. Takto bude efekt aktivního kyslíku nejrychlejší a nejúčinnější. ActiMaris gel bude zasychat zhruba do 15 minut. Aplikaci dále opakujte 3x denně až do vymizení obtíží. Změna by měla být

 

Při zasažení velkých ploch kůže 

doporučujeme používat ActiMaris Sensitiv roztok formou obkladu. Sterilní krytí (gázu) dostatečně nasáklé roztokem ActiMaris Sensitiv roztok přiložte na postižené místo a nechte 20-30 minut působit. Teprve následně naneste ActiMaris gel na jednotlivé puchýřky anebo plošně ve vrstvě cca 1-3 mm. V úvodu onemocnění opět aplikujte častěji, postupně přejděte na aplikaci 3x denně.

V případě, že opar už je vyschlý či strupovitý, doporučujeme ke zvláčnění a zhojení nejdříve aplikovat přípravek ActiMaris Sensitiv roztok. Roztokem navlhčenou gázu přiložte na postižené místo a nechte 15-20 minut působit.

               ActiMaris Gel + Sensitiv roztok 300 ml                                                         ActiMaris Sensitiv roztok 1000 ml - pro rychlé hojení

ActiMaris Gel + ActiMaris Sensitiv roztok 300 ml                        ActiMaris Sensitiv roztok 1000 ml

 

Stále přetrvává pocit bolesti či svědění?

Pokud po zhojení rány přetrvává v místě pocit bolesti, brnění či svědění, doporučujeme místo ošetřovat lokálním přípravkem proti bolesti NEUROFISIODOL emulgelem na periferní neuropatie a neuralgie.

  • Snižuje pocit bolestivosti, svědění, mravenčení a brnění
  • Přispívá k regeneraci nervosvalové funkce
  • Působí proti svalové atrofii

 

 

Přejít na kompletní nabídku produktů ActiMaris

Přípravky ActiMaris jsou vhodné pro celou rodinu. Lze použít také u novorozenců a kojenců.

ActiMaris je zdravotnický prostředek. Čtěte příbalovou informaci.

 

Víte o někom, komu by článek mohl pomoci? Sdílejte odkaz na tento článek.

 
CHCETE VĚDĚT O NOVINKÁCH A AKCÍCH JAKO PRVNÍ?
Tak neváhejte a přihlaste se k odběru novinek