6 pravidel, jak předejít bolesti svalů

6 pravidel, jak předejít bolesti svalů - Empolas-zdravi.cz    Článek obsahuje šest pravidel, která slouží k prevenci bolesti svalů při cvičení. Zahrnuje doporučení, jako je rozehřátí a protažení před fyzickou aktivitou, správné provedení cviků, odpočinek mezi tréninky, dostatečný příjem tekutin, vnímání signálů vlastního těla a důležitost protažení po cvičení.

6 PRAVIDEL, JAK PŘEDEJÍT BOLESTI SVALŮ

(A JAK SE JÍ ZBAVIT)

 

Rádi se necháváte lákat sluníčkem ven a chcete si pořádně užít sportování, aniž byste trpěli bolestmi z přetížených svalů?

 

JAK BOLESTI SVALŮ PŘEDEJÍT?

1) ROZEHŘEJTE SE

Než začnete cvičit, věnujte opravdu alespoň pár minut krátkému rozehřátí i krátkému protažení. Běhání nebo jízda na rotopedu po dobu 5-10 minut, nebo skákání přes švihadlo pomůže mírně zvýšit tělesnou teplotu, zvýšit průtok krve ve svalech a připravit je na fyzickou aktivitu.
Pozor! Rozehřátí není strečink. Pokud máte svaly ztuhlé a nepřipravené, rozhodně je netlačte do dlouhého protahování.

sportovci

2) DÁVEJTE POZOR NA SPRÁVNÉ PROVÁDĚNÍ CVIKŮ

Špatně provedeným cvikem si můžete uškodit více, než kdybyste necvičili vůbec. Nejnáročnější na správnost provedení a držení těla (tady lidé často chybují) bývají paradoxně ty nejběžnější cviky, jako jsou prkno, dřepy, sedy-lehy, výpady, most.

Raději si zpočátku nechte poradit od profesionálního lektora konkrétního typu cvičení. A když zrovna žádného po ruce nemáte? Přesedlejte raději na jiný cvik, zaměřený na stejnou partii těla.

3) ODPOČÍVEJTE

Vždy si udělejte alespoň 48hodinovou přestávku předtím, než znovu začnete cvičit stejnou svalovou partii. Svaly potřebují čas na odpočinek, aby mohly při dalším tréninku pracovat co nejlépe. Poskytnutím prostoru pro regeneraci předcházíte bolestem a zraněním.

4) PIJTE DOSTATEK TEKUTIN

Voda pomáhá regulovat tělesnou teplotu a rozvádí po těle živiny, které nám dodávají potřebnou energii. Zároveň je základní stavební kámen našeho těla a mimo jiného napomáhá i k regeneraci. Pokud pitný režim šidíme, jsme při cvičení unavení, točí se nám hlava nebo nás zlobí křeče.

5) VNÍMEJTE SIGNÁLY VLASTNÍHO TĚLA

Zažíváte-li během cvičení nepříjemnou bolest, zvolněte tempo, nebo si odpočiňte. Pokud při konkrétním cviku bolest přetrvává, zkuste raději jiný cvik. Vždy berte ohledy na své vlastní možnosti a nechoďte daleko za své hranice. Pravidelný pohyb, i když ne na “profi úrovni” vás a vaše zdraví posune rozhodně dál, než nárazové intenzivní tréninky, po kterých se celé dny nemůžete hýbat.

6) NEPODCEŇUJTE STREČINK

Závěrečné protažení po tréninku je stejně důležité, jako celé cvičení. Po cvičení jsou svaly rozehřáté, více flexibilní a uvolněnější. Strečink předchází bolesti, ztuhnutí a zkrácení svalů. Po tréninku bychom měli protahování věnovat alespoň 20 minut. 

 

CO DĚLAT, KDYŽ BOLEST PŘIJDE?

OBKLADY

Teplé obklady zpomalují prokrvení a zmírňují napětí ve namožených svalech a kloubech napětí. Podle teploty přiložte na postižené místo přes vrstvu oblečení nebo přímo na holou pokožku.
Nahřívací rašelinové obklady i termofor zahřívací lahve na obklad najdete v síti našich zdravotnických potřeb EMPOLAS nebo na e-shopu.

Studené obklady naopak zlepšují prokrvení, pomáhají redukovat zánětlivé procesy v těle a otupují bolest. Studené obklady jsou dobré při otoku, sportovních zraněních nebo vymknutí kotníku. Použít můžete kus ledu, zabalený do utěrky nebo klidně pytlík se zmrazenou zeleninou. Nepřehánějte to ale s délkou obkladů a omezte ji na 15-2O minut, jinak může dojít k překrvení.

 

MASÁŽ + DOLAREN EMULGEL

Skvělým způsobem, jak ulevit bolavým svalům, je masáž. Pro rychlou úlevu, vyzkoušejte na bolavé svaly vmasírovat DOLAREN emulgel:

Dolaren 50 ml

DOLAREN emulgel: Rychle ulevuje od bolesti traumatické, artritické a revmatické. Výrazně pomáhá při hojení zánětů, podlitin a otoků, při svalových a šlachových poraněních. Vhodný pro děti i dospělé, sportovce a starší osoby. 100% přírodní složení.

Bez omezení lze používat v letních měsících – při pobytu na slunci nevyvolává včasné ani pozdní toxoalergické kožní reakce.

Více o produktu

 

Víte o někom, komu by článek mohl pomoci? Sdílejte odkaz na tento článek.

Přejeme vám krásné léto bez bolesti!
Zdravotnický prostředek. Čtěte příbalovou informaci.

 

Přejít na kompletní nabídku produktů

 
CHCETE VĚDĚT O NOVINKÁCH A AKCÍCH JAKO PRVNÍ?
Tak neváhejte a přihlaste se k odběru novinek