10 Rad pro zdravé srdce a cévy

10 Rad pro zdravé srdce a cévy - Empolas-zdravi.cz    Zdraví naší srdcově-cévní soustavy je klíčové pro celkovou pohodu a dlouhodobé blaho. V článku zjistíte jak můžete svému tělu pomoci.

Zdraví oběhové soustavy, také nazývané kardiovaskulární systém, je závislé na mnoha faktorech, které jsou úzce propojené. Při hodnocení zdravotního stavu vztahujícího se k oběhové soustavě je třeba zohlednit více ukazatelů než jen krevní tlak a hladinu lipidů v krvi. Například hladina cukru v krvi a tělesná hmotnost, spolu s obvodem pasu, mají významný vliv na zdraví srdce a cév.
 

I když nemoci oběhové soustavy zahrnují široké spektrum zdravotních komplikací, jako jsou infarkt myokardu, mrtvice, trombózy, křečové žíly, ateroskleróza, arytmie atd., prevence a mnoho terapeutických opatření jsou jednotné.

Každý z nás může velkou měrou ovlivnit zdraví oběhové soustavy jednoduchou úpravou životního stylu.

Přinášíme vám 10 základních a jednoduchých tipů pro zdravé srdce a cévy.

1. Pravidelně sportujte

Každý den si najděte alespoň 20 minut, které věnujte jakémukoliv pohybu.

 

2. Navyšte příjem omega 3

Bohatým zdrojem omega 3 jsou především tučné ryby, dále pak lněná, konopná a chia semínka nebo vlašské ořechy.

 

3. Vyhněte se zpracovaným tukům

Vyvarujte se konzumaci cukrovinek, pochutin, cukrářských výrobků, margarinů a dalších zpracovaných potravin, v jejichž názvu nebo složení jsou údaje jako (částečně) ztužený, emulgovaný nebo roztíratelný tuk/olej.

 

4. Nakupujte čerstvé suroviny

 

5. Hlídejte si příjem vlákniny

Vláknina je nezastupitelná složka výživy. Při průchodu trávicím traktem zvětšuje objem tráveniny a zpomaluje rychlost vstřebávání jednotlivých složek potravy. Tento účinek se projevuje například zpomalením nárustu hladiny cukru v krvi po jídle nebo zpomalením zpětného vstřebávání cholesterolu do krve.

 

6. Omezte příjem soli

Její nadměrný příjem je spojený s rizikem vysokého krevního tlaku.

 

7. Omezte příjem sacharidů

Dlouhodobá nadměrná konzumace sacharidů může vyvolat poruchu metabolismu, která se projevuje sníženou citlivostí buněk na inzulin, jeho zvýšenou hladinou v krvi a následně inzulinovou rezistencí.

 

8. Omezte kouření a konzumaci alkoholu

Kouření a pravidelná nadměrná konzumace alkoholu jsou rizikovým faktorem pro rozvoj mnoha onemocnění – včetně onemocnění srdce a cév.

 

9. Eliminujte stres

Dlouhodobý stres je prokázaným rizikovým faktorem rozvoje velkého množství civilizačních onemocnění, mezi které patří také mnohá onemocnění srdečně-cévní.

 

10. Nezanedbávejte preventivní péči

Je důležité sledovat hodnoty jednotlivých parametrů jako jsou krevní tlak, hmotnost a množství tuku v oblasti břicha, hladina cholesterolu, ostatních lipidů a cukru v krvi.

 

Přejít na kompletní nabídku produktů

Víte o někom, komu by článek mohl pomoci? Sdílejte odkaz na tento článek.

 
CHCETE VĚDĚT O NOVINKÁCH A AKCÍCH JAKO PRVNÍ?
Tak neváhejte a přihlaste se k odběru novinek